Spółka z o.o. – plusy i minusy

spolka zoo

Jeżeli czytałeś już ‘10 przykazań młodego przedsiębiorcy‘ to doskonale wiesz, że jedną z najważniejszych rzeczy przy rozpoczynaniu własnego biznesu jest dobór odpowiedniej formy prawnej swojej firmy. U młodego przedsiębiorcy spółki kapitałowe jak np. spółka z o.o. zwykle budzą wiele obaw ponieważ utrzymuje się wiele mitów z nią związanych. Sam na początku nawet nie brałem pod uwagę tego typu spółki, bo nasłuchałem się jaka to ona droga w utrzymaniu i skomplikowana w rejestracji a ja przecież taka mała firemka będę. Był to duży błąd popełniony już na starcie a wynikał on z braku doświadczenia i wiedzy.

 

Spółka a działalność gospodarcza

Możesz Czytelniku odnieść wrażenie, że poprzednie zdanie sugeruje iż moje podejście do DG (działalność gospodarcza) jest mało obiektywne. Oczywiście, że tak! Jest bardzo subiektywne. W końcu na blogu poruszam najróżniejsze tematy biznesowe i pewna ich część dotyczy lub dotyczyła mnie bezpośrednio. Nie znaczy to jednak, że w ocenie kieruję się tylko i wyłącznie swoim doświadczeniem, bo to, że u mnie się coś nie sprawdziło nie znaczy, że nie będzie dobre dla Ciebie. Ja natomiast jak zwykle postaram się przedstawić Ci wady i zalety w taki sposób, aby wszystko było dla Ciebie przejrzyste, dlatego cytowanie polskich ustaw ograniczam do minimum, bo wszyscy wiemy, w jaki sposób są one pisane 🙂

Jeżeli myślisz, że jesteś już gotów do rozpoczęcia własnego biznesu to przede wszystkim przemyśl to czy Twoj biznesplan (masz go, prawda?) zakłada rozliczanie się z klientami na zasadzie przedpłaty oraz czy będziesz firmę finansował z własnych oszczędności. Jeżeli ma być dokładnie na odwrót to jest to już pierwszy sygnał do tego, abyś podarował sobie DG.

O ile DG jest dobra przy niektórych konstrukcjach mających na celu optymalizację podatkową oraz całkiem nieźle sprawdza się w prostych, lokalnych biznesach z niewielkimi przychodami kwalifikującymi się na zryczałtowany podatek podatek dochodowy to jeśli masz nieco większe plany to powinieneś jednak pomyśleć o spółce.

Mój błąd polegał właśnie na tym, że usługi które świadczyłem były kredytowane (faktury z długim terminem płatności) oraz dość szybko musiałem otworzyć linię kredytową na rozwój czym (nieco nieświadomie) stworzyłem ogromne ryzyko, że jeśli coś pójdzie nie tak to będę miał poważne problemy.

Jeśli mogę Ci coś zasugerować to postaraj się nie skupiać na kosztach założenia spółki czy obsługi księgowej, bo zapewniam Cię, że po pierwsze – spółka wcale nie jest taka droga porównując ją do DG a po drugie – da Ci ona więcej możliwośći zabezpieczenia własnego majątku w razie niepowodzenia biznesu.

 

Jakie różnice najbardziej rzucają się w oczy?

 1. Spółka z o.o. to forma posiadająca własną osobowość prawną. Co to oznacza w praktyce? To, że Ty jako osoba fizyczna i spółka jako osoba prawna to dwie oddzielne osoby. W pewnych okolicznościach daje Ci to możliwość ochrony własnego majątku. O tych okolicznościach nieco dalej.
 2. W spółkach kapitałowych trzeba prowadzić tzw. pełną księgowość a więc nie możesz sobie w sposób swobodny dysponować pieniędzmi na koncie spółki (tak, to pieniądze spółki a nie Twoje). W pełnej księgowości każdy ruch na koncie musi być w odpowiedni sposób zaksięgowany natomiast przy DG masz swobodny dostęp do konta i pieniędzy firmy.
 3. Z punktem 2 wiąże się też kwestia sprawozdawczości. Przy DG ogranicza się ona do złożenia PITu raz w roku (PIT-36), ale już spółki muszą raz do roku złożyć sprawozdanie finansowe na które składa się bilans, rachunek zysków i strat oraz informacje dodatkowe i objasnienia. Pamiętaj też, że takie sprawozdanie będzie dostępne publicznie, gdzie przy DG dane finansowe firmy znasz tylko Ty, Twój księgowy oraz urząd skarbowy i ZUS.
 4. Założenie DG jest naturalnie dużo łatwiejsze niż rejestracja spółki z o.o. Przy DG nie potrzebujesz umowy spółki oraz ponoszenia kosztów prawnika i notariusza choć od pewnego czasu jest na to również alternatywa w postaci modelowej umowy spółki z której korzystasz rejestrując spółkę przez internet.
 5. W DG zarządza właściciel. W spółce z kolei właściciele (udziałowcy) powołują zarząd. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby udziałowcy byli jednocześnie członkami zarządu.
 6. Działalność prowadzisz samodzielnie jako właściciel natomiast w spółce teoretycznie można być jedynym udziałowcem, ale z powodu niekompatybilnych przepisów Kodeksu Pracy zaleca się, abyś miał wspólnika z którym podzielisz się udziałami. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ spółki z jednym udziałowcem są traktowne jak działalność gospodarcza (nie przewidziało Ci się) Brzmi niedorzecznie, ale tak jest w rzeczywistości i z tego co mi wiadomo to jedynie w Polsce tak się do tego podchodzi 😉

Podziel się z innymi
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *