Pożyczka dyrektorska w spółce LTD

pożyczka dyrektorska

Wpadłem na pomysł, aby dziś napisać nieco więcej na temat pożyczyek dyrektorskich, które pobierają osoby prowadzące brytyjskie spółki Ltd. Dlaczego akurat ten temat? Bo okazuje się, że dla wielu ciągle nie jest to temat jasny i równie wielu używa takich pożyczek zupełnie nieświadomie oraz nie zdając sobie sprawy na jakich zasadach takie pożyczki w ogóle działają. Zapraszam do przeczytania artykułu szczególnie tych, którzy nie mają jeszcze wiele doświadczenia ze społkami brytyjskimi. Pozwoli Wam to na sprawniejsze zarządzanie finansami w firmie i uniknięcie problematycznych sytuacji.

 

I gdzie tu problem?

A no szczególnie tu, gdzie nie mieliśmy wcześniej stycznośći z prowadzeniem jakiejkolwiek spółki kapitałowej i może jeszcze nie do końca rozumiemy czym się różni tzw. pełna księgowość od uproszczonej, jaką prowadzimy przy działalnośći gospodarczej.

Musimy bezwzględnie pamiętać, że spółka kapitałowa to formalnie zupełnie oddzielny podmiot o własnej osobowości prawnej. Krótko mówiąć – Twoja firma to nie Ty. Ty jako dyrektor zarządzasz oczywiście spółką. Jesteś zarówno jej mózgiem jak i rękami, ale różnica między zwykłymi działalnościami a spółkami polaga na tym, że NIE MASZ tutaj swobodnego dostepu do pieniędzy na koncie spółki. Dlaczego? Bo jak już zasugerowałem zdanie wyżej – te pieniądze nie należą do Ciebie a do Twojej spółki. Jeśli nie będziesz o tym pamiętał Czytelniku to wiedz, że prędzej czy później dowiesz się od swojego księgowego iż nagle musisz spłacić spółce pozyczkę a będzie to tym większy problem im wyższa owa pozyczka wyjdzie.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ jeśli chcesz wypłacić pieniądze ze spółki to należy zrobić to we właściwy sposób. W tym celu stworzę osobny artykuł, gdzie opiszę wszystkie możliwe sposoby wraz z ich plusami, minusami i sytuacjami na które należy zwrócić uwagę. W tym wpisie skupię się jednak na samym zagadnieniu ‘director’s loan’ czyli właśnie pożyczki dyrektorskiej.

Kiedy nieświadomie możesz zaciągnąć pożyczkę ze spółki? Zwykle dzieje się tak jeśli wypłacasz pieniądze z konta nie trzymając się określonych zasad. Pamiętaj, że każdy przelew z konta spółki musi być jakoś uzasadniony księgowo. W przypadku pensji dyrektorskiej sytuacja jest dośc oczywista ponieważ, aby ją wypłacić musisz być w spółce zatrudniony a następnie wystawić tzw. payslip dzięki któremu HMRC (urząd skarbowy) wie, że jako dyrektor zarobiłeś te pieniądze a więc przelew z tytułem ‘director’s salary’ pokrywa się z nam z tą ewidencją w postaci payslipa.

Jeśli dokonujesz jakiejś wypłaty gotówki na potrzeby firmy to zaczynasz prowadzić rejestr kasowy w którym widać ‘wędrówkę’ pieniędzy firmowych. [Tutaj warto dodać, że na wyciągu bankowym taka wypłata z bankomatu nie będzie jasno opisana (zwykle tylko jakiś numer referencyjny), dlatego najlepiej, abyś później na wyciągu opisał czym była ta wypłata środków] To samo przy opłacalniu usług za które otrzymujemy od dostawcy fakturę a ona z kolei pokrywa nam się z konkretnę transakcją na wyciągu. Uważaj też na zakupy, których nie jesteś pewien ponieważ jeśli dany zakup nie zostanie przez księgowego uznany za koszt uzyskania przychody to zaksięguje on Ci taki zakup jako pożyczkę.

Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy wypłacasz pieniądze np. z bankomatu i nie informujesz o tym księgowego oraz nie ma śladu w raporcie kasowym. Większość małych biznesów nie stać na własnego księgowego, który czuwa każdego miesiąca nad wszystkimi sprawami księgowo-podatkowymi firmy i korzysta z biur rachunkowych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że biura rachunkowe zazwyczaj działają na zasadzie takiej, aby wykonać rozliczenie danego roku na podstawie dokumentów jakie przesłałeś. Jeśli więc takie rozliczenie zlecasz na ostatnią chwilę a miałes w ciągu roku jakieś wypłaty, których nie da się ‘sparować’ z daną fakturą kosztową czy stanem kasy to księgowy przypisze ją do konta ‘director’s loan’ a więc powstaje zobowiązanie dyrektora wobec spółki oraz dodatkowy podatek.

Podziel się z innymi
  • 5
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *