Podatki w Wielkiej Brytanii

podatki wielka brytania

Ciekawy kraj ta Wielka Brytania. Jakoś przez 5 lat życia tutaj nie zauważyłem, aby ktoś narzekał na wysokość podatków i to bez względu na to czy pracuje na etacie czy prowadzi firmę. Najwyraźniej udało się Brytyjczykom znaleźć złoty środek lub przynajmniej zbliżyć się do niego ponieważ z roku na rok przybywa nowych działalności i spółek a bycie bezrobotnym to zdecydowanie ‘styl życia’ a nie konieczność. Zobaczmy co Zjednoczone Królestwo oferuje swoim podatnikom.

 

Income Tax

Czyli odpowiednik naszego podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie nalezy do niskich i jego wyższe progi potrafią przyprawić o stan przedzawałowy a jednak w połączeniu z wysoką kwotą wolną od podatku nie jest tak źle 🙂

Każda osoba fizyczna w UK ma co roku do wykorzystania tzw. personal allowance i w tym roku finansowym wynosi on £11500. Całkiem nieźle a jak jeszcze zdamy sobie sprwę, ze co roku ta kwota rośnie o około £500 to już naprawdę robi się miło 🙂

Jeżeli jako przykład weźmiemy sobie osobę powyżej 25 roku życia dla której minimalna krajowa wynosi około £15600 (£7.50/h stawka x 40h tygodniowo x 52 tygodnie) to okazuje się, że taki pracownik zapłaci podatek dochodowy tylko od różnicy pomiędzy kwotą wolną £11500 a swoją pensją czyli do opodatkowania zostanie mu £4100. Za chwilę napiszę o samych progach, ale teraz dokończmy sobie przykład. Wspomniany jako przykład podatnik ma zarobki na tyle niskie, ze zmieścił się w pierwszym progu podatkowym i zapłaci on 20% co daje nam £820 podatku od pensji £15600! Nie tak źle prawda?

Jak zatem wyglądają progi podatku dochodowego od os. fizycznych?

 1. Jak już wiemy nie płacimy podatku od kwoty wolnej czyli podatek od dochodu do £11500 wynosi 0%
 2. Dochód pomiędzy tą kwotą a £45000 wynosi juz 20% czyli nieco wyższy niż pierwszy próg dochodowego w Polsce (18%) czy też liniowy dla działalnośći gospodarczej (19%)
 3. Jeżeli zaczynamy zarabiać więcej niż £45000 to zaczyna nam się stawka 40% i tak aż do £150000.
 4. Powyzej £150000 zapłacimy już 45% i stawka ta została niedawno obniżona z 50%. Niby niewiele, ale mimo wszystko miło, ze myśli się tutaj o cięciu podatków a nie samym krojeniu podatników 🙂

Mała ciekawostka nie związana z samą Wielką Brytanią, ale generalnie z kwestią podatku dochodowego – otóż przyjęło się błędne nazywnictwo ponieważ tak naprawdę jest to podatek przychodowy, bo w końcu podatek płacimy od całej naszej pensji a nie od tego co nam zostanie po odjęciu kosztów życia 🙂

Druga ciekawostka już dla osób, które są zatrudnionymi dyrektorami w spółkach brytyjskich. Dotyczą Was te same zasady nawet jeśli mieszkacie w Polsce a to dzięki warunkom umowy bilateralnej jaką Polska zawarła z Wielką Brytanią. Pamiętajcie jednak, że dotyczy to tylko dyrektorów spółek. Pracownik zatrudniony w brytyjskiej spółce, ale mieszkający w Polsce musi się rozliczać na zasadach polskich.

 

National Insurance Contributions

Oczywiście jest to składka ubezpieczeniowa, więc ktoś mógłby pomyśleć, że to nie podatek. Nic jednak bardziej mylnego ponieważ podatkiem możemy śmiało nazwać każdą przymusową daninę na rzecz państwa.

Tutaj co ciekawe Wielka Brytania również oferuje pewnego rodzaju kwotę wolną, ale ponieważ jest kilka rodzajów składek to myślę, że będzie lepiej jak sobie je najpierw omówimy.

 1. Class 1 – Tę składkę płacą pracownicy i zatrudnieni dyrektorzy spółek. Składka ta wynosi 12% i płaci się ją tylko wtedy, gdy zarabiamy miesięcznie więcej niż 680 i tak aż do 3750. Powyżej tej kwoty pojawi się nam dodatkowe 2% składki.
 2. Class 2 – Ta składka z kolei dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą czyli tzw. Self-employed. Jest ona stała i wynosi £2.85 tygodniowo a jeśli zdarzy się, ze działalność nie zarobi więcej niż £6025 w ciągu roku to można ją w całości odzyskać od HMRC (urząd skarbowy)
 3. Class 3 – O tej składce słyszy się niezbyt często a jest ona pomoca w sytuacji, gdy mamy tzw. przerwy w okresach składkowych spowodowane np. zbyt niskimi dochodami lub bycia bezrobotnym niepobierającym zasiłków lub też jeżeli działalność gospodarcza zarobiła zbyt mało, aby zapłacić składkę. Jest to rodzaj dobrowolnej składki, którą możemy płacić, aby nie mieć przerw i aby zbierały nam się brakujące do emerytury okresy składkowe. Składka ta może być różna w każdym roku finansowym i w tej chwili wynosi £14.25 tygodniowo.
 4. Class 4 – To kolejna składka która pojawia się w przypadku osób prowadzących działalność gospodarcza lecz tym razem pojawia się ona po przekroczeniu określonego progu dochodu. Tym progiem jest £8164 rocznie i mamy dwa stopnie tej składki. Jeżeli zarobimy powyżej £8164 to zapłacimy 9%. Natomiast jeśli działalność zarobi więcej niż £45000 to dojdzie nam jeszcze dodatkowe 2%

W przypadku składek czy też podatku dochodowego istnieją pewne wyjątki czy podgrupy, ale dziś chciałbym skupić się na tych informacjach, które będą ważne dla zdecydowanej większości Czytelników. O szczególach opowiem w innym wpisie lub podcascie.

Uwaga – W 2018 uprości się kwestię składek dla osób Self-employed, ale o tym będzie osobny wątek.

Podziel się z innymi
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 Replies to “Podatki w Wielkiej Brytanii

 1. A mając firmę w uk a będąc w pl i tutaj żyjąc to co możemy wrzucić w koszta firmy ?Załóżmy że mamy karte firmową z uk, czy możemy robić zakupy,placić za paliwo tą kartą itp w pl i jest to uznane za nasze koszta firmy ?

  1. Witaj Mario,

   Jak najbardziej.
   Nie istnieją takie przepisy, które zabraniałyby dokonywać Twojej spółce zakupów.
   Bez względu na to czy będziesz mieć kartę z UK czy z Polski to normalnie z niej korzystasz i jeżeli firma czegoś potrzebuje (np. zakup sprzętu, usługi czy towaru na dalszą odsprzedaż) normalnie dokonujesz zakupu.
   Pamiętajmy tylko, że nie każdy zakup/wydatek księgowy wliczy w koszt uzyskania przychodu, bo to już kwestia w dużym stopniu indywidualna i zależna od tego czym Twoja spółka się będzie zajmować.

   Co do paliwa to będąc dyrektorem spółki rozliczasz kilometrówkę/milówkę na brytyjskich zasadach nawet jeśli jeździsz w Polsce czy jakimkolwiek innym kraju.

   A jeśli chodzi o kupowanie w innych krajach to ważne jest tylko, aby faktura była prawidłowo wystawiona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *