O co chodzi w faktoringu?

faktoring

Pamiętacie, gdy w ’10 Przykazań Młodego Przedsiębiorcy’ pisałem o tym, aby zadbać o przepływy pieniężne? Brak płynności finansowej potrafi zniszczyć nawet gigantów w biznesie a wszystkiemu zwykle winne są zatory płatnicze… Czy można się przed nimi chronić? Po części tak i dlatego dziś opowiem o jednym ze sposobów.

 

Śmiertelne zatory

Zatory płatnicze to ciągle w Polsce jedna z głównych przyczyn upadku firm i to wcale nie tylko tych młodych. To właśnie one spędzają sen z powiek niejednego przedsiębiorcy, bo może się okazać, że mimo ogromu pracy jaki wkłada się, aby zbudować dochodową firmę i która świadczy usługi na wysokim poziomie to mimo wszystko zawali się jak domek z kart jeśli nie zadbamy o to, aby nasza firma miała przynajmniej kilku kontrahentów/klientów przynoszących nam podobną skalę przychodów.

Taki zator to po prostu sytuacja, gdy ktoś Wam nie opłacił faktury na czas przez co naraził Was na utratę płynności finansowej. Niestety często taka sytuacja działa zgubnie na wiele podmiotów jednocześnie. Wyobraź sobie, że Twoja firma sprzedaje produkty/wyroby np. do dużej sieci handlowej. Ponieważ chcesz być na rynku konkurencyjny to godzisz się na długi termin zapłaty. Co jednak się dzieje, gdy mija ustalony czas a Ty nie otrzymałeś pieniędzy? Oczywiście tracisz płynność finansową jednak problem ten sięgnie również dalej – do Twoich dostawców. Załóżmy, że aby móc sprzedać swój finalny produkt potrzebowałeś wcześniej zakupić półprodukty i usługi za które miałeś zapłacić w ustalonym czasie. Okazuje się jednak, że nie otrzymałeś pieniędzy za swoje produkty. Ciężko wyjść z takiej sytuacji bez szwanku ponieważ, zwykle wykorzystasz swoje linie kredytowe, aby popłacić swoich dostawców i zapewnic sobie ciągłość ich dostaw i jednocześnie stajesz się dłużnikiem banku. Jeżeli zaś nie zapłacisz swoim dostawcom to również ich płynność finansowa ucierpi w mniejszym lub większym stopniu a Ty nie będziesz mógł kontynować swojej działalnosci operacyjnej czyli krótko mówiąc kończysz jako bankrut.

 

Przyczyny i skutki

Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Abstrahując od powyższego przykładu współpracy z dużą siecią handlową może być na przykład tak, że Twoj kontrahent nie był w stanie Ci opłacić faktury ponieważ i jemu ktoś nie zapłacił. W takiej sytuacji staje się on Twoim dłuznikiem, ale za chwilę jeśli nie znajdziesz pieniędzy to i Ty się nim staniesz dla firm z usług których korzystasz.

W innej sytuacji możesz po prostu trafić na wyspecjalizowanych oszustów, którzy zarabiają na wyłudzaniu towarów i usług. Sam niestety na takich trafiłem w przeszłości. Są oni zwykle wyszkoleni w swoim fachu i z zewnątrz może o tym nawet nic nie świadczyć. Również w Tym scenariuszu stajesz się dłuznikiem innych firm i do tego choć nic złego nie zrobiłeś to na Ciebie spadają wszelkie konsekwencje, bo oszusci raczej wiedzą jak ich uniknąć.

Niepokojące jest to, że bez względu na przyczynę takiej sytuacji tak naprawdę nie wiele możesz zrobić, aby takiego scenariusza uniknąć. Jest ono już wpisane w ryzyko prowadzenia biznesu, gdzie kredytujesz swoj usługi/towary (tj. sprzedajesz z odroczonym terminem płatności)

Najlepszym rozwiązaniem jest rozliczenie się na zasadzie przedpłaty, ale naturalnie zdaję sobie sprawę, że Twój kontrahent zazwyczaj chętniej skorzysta z usług tego, kto mu sprzeda na kredyt. Jeśli więc nie możesz sobie na to pozwolić to możesz jedynie próbować minimalizować takie ryzyko.

W jaki sposób? Oczywiście zasada nr. 1 to weryfikuj z kim nawiązujesz współpracę a więc nie powinny Ci być obce zagadnienia wywiadu gospodarczego. Pamiętaj też o istnieniu rejestrów dłuzników, które za niewielkie pieniądze pozwalają Ci się upewnić czy dany kontrahent ma lub miał problemy ze spłatami. W Polsce największym rejestrem jest Biuro Informacji Gospodarczej, którego usługi mogę śmiało polecić.

Innym sposobem  może być tzw. faktoring.

Podziel się z innymi
  • 10
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *