Jak sfinansować biznes w UK?

finansowanie biznesu

Jeżeli śledzisz mojego bloga to możesz odnosić już wrażenie, że stosunkowo dużo uwagi poświęcam warunkom jakie Wielka Brytania stwarza przedsiębiorcom. I masz rację, bo faktycznie chcę to Wam przedstawić w jak najszerszym spektrum. Z czego to wynika?

Nowy, inny świat

5 lat temu w moim życiu nastąpiła nieodwracalna zmiana. W jej efekcie zadecydowałem o całkowitym ‘resecie’ swojego życia. Choć nigdy tego nie planowałem to właśnie wtedy zapadła decyzja, że wyjadę do Wielkiej Brytanii by spróbować sił od nowa.

Stosunkowo szybko zacząłem zauważać pewne różnice pomiędzy nami Polakami a Anglikami. Róznice te były widoczne praktycznie w każdym aspekcie codziennego życia, ale rzecz jasna wpis ten nie będzie poświęcony temu tematowi. Jako, że przyjeżdzając tutaj znałem angielski na tyle, że potrafiłem sobie samodzielnie poradzić to również wykorzystawałem to, aby pomóc innym, którzy nie potrafili się jeszcze komunikować z tubylcami a przecież też przyjechali spróbować sił.

To dzięki takim sytuacjom dosyć szybko miałem styczność z tutejszym urzędem skarbowym (HMRC) oraz innymi urzędami czy bankami. Nauczony, że w państwach postkomunistycznych administracja państwowa jest od robienia problemów z niczego byłem bardzo miło zaskoczony widząc, że praktycznie w każdej sprawie urzędnicy byli bardzo mili i pomocni mimo, że przecież byłem tylko kolejnym imigrantem z Polski, który zapewne przyjechał ukraść komuś pracę 🙂

Jedna z moich znajomych właśnie chciała spróbować sił we własnym biznesie i to właśnie dzięki niej po raz pierwszy zetknąłem się z tematem dofinansowań dla początkujących firm i choć jej działalność opierała się na małym lokalu usługowym, który ciężko nazwać start-upem a samo dofinansowanie było zwykłym dofinansowaniem z gminy (jakie znamy i w Polsce) to jednak zasiało to w mojej głowie pewną ciekawość nt. tego jak w tym kraju żyje się firmom.

Po latach zgłebiania tutejszych przepisów i podatków oraz wszelkich ulg z nimi związanych trafiłem (dość niedawno) na pewien bardzo ciekawy sposób pozyskania pieniędzy na biznes. Nie udało mi się do tej pory potwierdzić czy podobne programy istnieją na kontynencie. Nie jest to też jedyna bardzo pozytywna inicjatywna rządu, ale o tym porozmawiamy w przyszłych wpisach.

 

Wielka Brytania daje możliwości

Temat finansowania biznesu interesuje wielu. Również samych sposobów pozyskania pieniędzy jest wiele i pewnie większość z nich zawita jeszcze na bloga. Dziś jednak chcę opowiedzieć o tym sposobie, który wyjątkowo mi się spodobał.

Seed Enterprise Investment Scheme (SEIS), bo tak oficjalnie nazywa się ten program, to niezwykle interesujące połączenie sposobu na pozyskanie inwestorów oraz bardzo korzystynych ulg podatkowych. Program ten powstał w tym samym roku, gdy i ja podjąłem decyzję o eksploracji wysp. Był on wtedy w pewnym sensie odpowiedzią na pokryzysowe problemy banków, które całkowicie odwróciły się od małych firm i nie miały im nic do zaoferowania.

Program zaimplmentowany przez ówczesny rząd miał na celu zachęcić podatników (osoby fizyczne) do inwestowania w małe firmy i jak czas pokazał okazało się to bardzo skuteczne. W pierwszych dwóch latach podatnicy zainwestowali łącznie ponad 80 milionów funtów w małe firmy biorące udział w programie SEIS. W tym ciekawym połączeniu mamy w zasadzie trzy strony czyli Ty jako przedsiębiorca z pomysłem, inwestor chcący zainwestować swoj prywatny kapitał oraz urząd skabrowy. Co ciekawe każdy tutaj jest bezpośrednim ogniwem takiej inwestycji.

Ty, jako przedsiębiorca możesz stosunkowo łatwo pozyskać do 150.000 GBP na rozwój swojego start-upu. HMRC czyli urząd skarbowy przyzna Twoim inwestorom ulgę przez co zachęci on do inwestowania w Twoj projekt naturalnie licząc, że jeżeli się powiedzie to w przyszłości napewno zapłacisz jakieś podatki, stworzysz miejsca pracy itp. Sam inwestor natomiast będzie inwestował środki, które i tak musiałby oddać a dodatkowo może potencjalnie zarobić na powodzeniu Twojego start-upu.

Jak pierwszy raz o tym przeczytałem to wydało mi się to dość niewiarygodne, mimo iż juz kilku lat miałem świadomośc, że w tym kraju bardzo pomaga się rozwinąć przedsiębiorcom. Taka jest jednak rzeczywistość i rzeczywiście kraj ten cieszy się ogromnym zaufaniem przedsiębiorców i inwestorów z całego świata.

Podziel się z innymi
  • 12
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *