Inkubator zamiast działalności?

inkubator przedsiębiorczości

O własnym biznesie marzy wiele osób. Niestety bardzo często barierą nie do pokonania dla niektórych stają się formalności oraz koszty prowadzenia własnej firmy, które w naszym kraju są na stosunkowo wysokim poziomie. Okazuje się, że istnieje pewne rozwiązanie pozwalające na rozpoczęcie biznesu w nieco łatwiejszy sposób niż zwykła działalność gospodarcza. W Polsce istnieją tzw. inkubatory przedsiębiorczości, które pozwalają młodym osobom przygotować się do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i wspierają w rozwijaniu ich biznesu.

 

Dla kogo są przeznaczone inkubatory przedsiębiorczości?

Inkubatory skierowane są w głównej mierze do młodych osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy choć tak naprawdę nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Jest to alternatywa dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz związanymi z tym wysokimi kosztami, a w szczególności ze znienawidzonymi składkami ZUS 😉

Oczywiście pomysłów na biznes jest naprawdę dużo, ale jeśli mielibyśmy obrać sobie taki typowy model działalności stacjonarnej to wchodząc na rynek musimy naturalnie zdobyć klientów, znaleźć solidnego księgowego, zorganizować lokal i zajmować się wieloma innymi sprawami, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania biznesu a w których wcale nie musimy być specjalistami. Mało tego – nigdy nie będziemy specjalistą w każdej możliwej dziedzinie i moim zdaniem nawet nie ma co do tego dążyć.

Nie da się ukryć, że załatwienie tych wszystkich spraw samodzielnie może spowodować, że szybko stracimy zapał, a czas spędzony na zorganizowaniu poszczególnych zadań może zabierać nam kilka lub kilkanaście godzin tygodniowo. Zamiast skupić się na rozwijaniu własnego biznesu, będziemy zajmować się mnóstwem spraw, które są ważne, jednak nie mają wpływu na zyski i rozpoznawalność naszej firmy. Jest to zauważalne szczególnie w Polsce, gdzie presja spowodowana mało przyjazną administracją państwową i niezwykle częstymi zmianami w przepisach sprawia, że i tak dla świętego spokoju wolisz śledzić przepisy zamiast skupić się w pełni na biznesie.

 

Jak szybko można otworzyć firmę?

Nie ma tragedii. Wszelkie formalności związane z otworzeniem firmy można załatwić w ciągu jednego spotkania. W ramach inkubatora podpisujemy umowę na czas nieokreślony, natomiast ‘zabrać’ swój biznes można w dowolnym momencie, zachowując przy tym okres wypowiedzenia umowy i zwykle jest to jeden miesiąc. Same formalności można załatwić w fundacji w ciągu jednego dnia, natomiast oczekiwanie na dostęp do wszystkich systemów to zazwyczaj kilka dni roboczych. Prawda, że nie brzmi tak źle?

 

Na jakie koszty się przygotować?

Otworzenie biznesu w danej fundacji (tak, inkubatory działają jako fundacje) najczęściej jest darmowe. Większość inkubatorów oferuje abonamenty, w ramach których otrzymujemy pomoc prawną, obsługę księgową, doradztwo podatkowe oraz inne usługi (czasami potrafią to być pakiety naprawdę pomocnych usług lub też rozmaite zniżki) Koszt takiego abonamentu jest w granicach 200 do 300 złotych miesięcznie. Oczywiście w zależności od pakietu oraz możliwości dodatkowych usług możemy zapłacić nieco więcej.

 

Jak w ogóle działają inkubatory?

Twój biznes jest prowadzony w ramach inkubatora, dzięki czemu nie masz konieczności rejestrowania własnej działalności gospodarczej. Funkcjonując jako firma w ramach inkubatora nie masz też obowiązku płacenia składek ZUS, które zazwyczaj są najwyższymi kosztami stałymi z jakimi przychodzi się zmierzyć prowadząc własną działalność (tak, wiem – przez dwa lata składki są niższe, ale tak czy inaczej wynoszą one ponad 400zł miesięcznie) Obecnie te niższe składki ZUS wynoszą 446 zł. Ponadto w przypadku działania w ramach inkubatora nie płacimy zaliczek na podatek dochodowy.

Firma prowadzona w inkubatorze może wystawiać faktury/rachunki, w których podawane są dane inkubatorów przedsiębiorczości. Również wszelkie umowy zawierane przez firmę są podpisywane danymi inkubatora, a nie właściciela firmy. Do wszystkich formalności wykorzystywane są dane rejestrowe inkubatora. Tak, nie otrzymujesz tutaj pełnej niezależności a więc coś za coś 🙂

Wszystkie faktury oraz inne dokumenty zawsze są sprawdzane przez dział kadr oraz dział prawny, dzięki czemu jest to bezpieczna forma prowadzenia biznesu i daje Ci większe poczucie spokoju. Nie każdy ma ‘smykałkę’ do załatwiania spraw formalnych a niektórzy nawet się ich boją i dla zwłaszcza takich osób jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pewnie sobie teraz myślisz, że człowiek przedsiębiorczy się takich rzeczy nie boi. Nic z tego, poznałem wielu doświadczonych przedsiębiorców, którzy unikają ‘papierologii’ jak ognia i nie ma w tym nic złego, bo jak już wyżej napisałem – nie trzeba być specjalistą we wszystkim 🙂

Podziel się z innymi
  • 6
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *