Czym jest Dropshipping?

dropshipping

Nie ma tygodnia, abym nie poznał kogoś z pomysłami na biznes. Wiele z tych osób marzy o zbudowaniu takiego biznesu do którego będą potrzebowali minimalnego nakładu finansowego a ich praca nie będzie uwiązaniem w konkretnym miejscu. Krótko mówiąc – dochód zdalny. Jednym ze sposobów na taki dochód jest tzw. dropshipping a dziś omówimy sobie czym on w ogóle jest oraz jakie są jego wady i zalety w codziennym funkcjonowaniu.

 

Sprzedawaj przez internet

Z roku na rok przybywa sklepów internetowych i jak pokazują statystyki rosnie tez konsumpcja. Najszybszy rozwoj odnotowuje sie w Europie i Ameryce Połnocniej. W samej zaś Europie niepodważalnymi liderami są UK, Niemcy i Francja natomiast u nich można zaobserwować, że przyrost ten nie jest już tak duży. Spojrz na poniższa tabelę z portalu retailresearch.org

ecommerce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tebeli widać co prawda przepaść między wynikiem liderów, bo zaledwie jeden z nich ma taką sprzedaż jak wszyscy pozostali. Da się jednak zaobserwować, że Polska w tej chwili to jeden z szybciej rozwijających się rynków ecommerce.

Nie ma się co dziwić w końcu przy dzisiejszym, zabieganym trybie życia chętniej dokonujemy zakupów online. Sam przyznam, że nie pamiętam kiedy ostatnio kupowałem coś w innym miejscu niż Ebay, Amazon czy Very. Naturalnie pomijam tutaj codzienne zakupy, bo te chyba zawsze będę wolał robić w sposób ‘namacalny’ choć nie brakuje też już sklepów internetowych ze świeżą żywnością. Mało tego – Nie wiem do końca jak to teraz wygląda w Polsce, ale w Wielkiej Brytanii duże sieci handlowe typu Tesco, Morisons czy Iceland oferują zakupy online z dostawą do domu w ustalonym wcześniej terminie.

Coraz większa część klientów zamiast rozmowy ze sprzedawcą w sklepie wybiera recenzje zamieszczone w internecie co jest z pewnością szybsze no i bardziej obiektywne. Kiedy ostatnio kupowałem laptopa to nawet nie rozważałem wizyty w typowo stacjonarnym sklepie ze sprzętem eletrkonicznym. Zamiast tego zrobiłem w internecie mały reseach, gdzie siedząc sobie z filiżanką kawy na wygodnym fotelu mogłem przy pomocy kilku kliknięc znaleźć testy wydajnosci oraz rozmaite filmy na YouTube od tzw ‘unboxingów’ po recenzje i porównania.

 

A co na to sprzedawcy?

Ci doskonale znają te trendy i coraz więcej firm decyduje się na jednoczesną sprzedaż online a ta wydaje się być dużo tańsza i bardziej dostępna zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Sprzedaż online jest realizowana na wiele sposobów, ale w tym artykule chciałem poruszyć kwestię dropshippingu ponieważ jest to jeden z nielicznych sposobów na naprawdę niskokosztowe rozpoczęcie własnego biznesu.

Dropshipping to nic innego jak model logistyczny. W praktyce pozwala on zdjąc ze sprzedawcy obowiązki związane z magazynowaniem towaru, pakowaniem i przygotowywaniem wysylek. Cała idea niskich kosztów polega na tym, że wybierając ten model jedyne w co musiesz zainwestować czas i pieniądze to platforma na której postawisz i skonfigurujesz swój sklep. Nigdy nie inwestujesz w towar, bo kupujesz go od producenta dopiero wtedy, gdy Twój klient przeleje Ci pieniądze.

Następnie pozostaje już tylko promocja i marketing i… to wszystko. Oczywiście przedstawiam to w dużym uproszczeniu, bo w trakcie działania sklepu mogą się pojawić dodatkowe zadania i problemy wynikające z samych rozwiązań technologicznych (technologia czasem zawodzi). Ktoś też przecież musi zadbać o monitorowanie cen konkurencji, odpisać na pytania klienta, koordynować wysyłki towarów itp. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że po prostu mamy na to znacznie więcej czasu jeśli odchodzi nam zajęcie się samą logistyką.

Pewnie w głowie masz teraz pytanie w stylu ‘no dobrze, ale jak wygląda dostawa’. Otóż realizuje ją producent bądź hurtownik z którym wchodzisz we współpracę. To on posiada magazyny a w nich towary, które Ty zamieszczasz na stronie swojego sklepu oraz na portalach aukcyjnych. To co jest tutaj dobre to fakt, że możesz wejść we współpracę z hurtownikami na całym świecie, więc dobór asortymentu jest praktycznie nieograniczony. Bardzo ważne jednak jest to, abyś zawsze jasno informował klientów o czasie realizacji zamówienia. Może być bowiem tak, że hurtownik z najkorzystniejszmi cenami będzie po drugiej stronie świata i od momentu, gdy klient płaci do momentu, gdy otrzyma towar może minąć nawet miesiąc. Sam kiedyś zakupiłem jakiś drobiazg i przyznam, że zrobiłem to trochę z rozpędu, kompletnie nie zwracając uwagi na czas dostawy. Bardzo się zdziwiłem, że drobiazag za £3 będzie u mnie dopiero za 3 tygodnie 😉 Oczywiście sam byłęm sobie winny ponieważ dokonałem transakcji nie wczytując się w jej warunki.

Podziel się z innymi
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 Replies to “Czym jest Dropshipping?

 1. Dzień dobry!
  Myślałem o takiej działalności, zaniechałem działań właśnie z powodu podatków, mianowicie największym problemem w moim przypadku byłoby udokumentowanie kosztów uzyskania przychodu, z racji tego, że tylko pośrednicze w sprzedaży (otrzymuje płatność od klienta, dokonuje zakupu w jego imieniu), nie otrzymywałbym żadnych faktur. Jedynym dowodem pozostaje wyciąg z konta bankowego i ewentualna historia transakcji na stronie gdzie towar był zakupiony. Z tego co się zorientowałem nie jest byłoby to wystarczające dla US, w rezultacie czego podatek liniowy płaciłbym de facto od przychodu. Czy ma Pan pomysł w jaki sposób można by temu zaradzić?

  Pozdrawiam

  1. Cześć Patryk,
   Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko, abyśmy mówili sobie na ‘Ty’ – tak łatwiej się rozmawia 🙂

   Powiem Ci, że większość osób jakie znam a które działają w dropshippingu prowadzi sprzedaż praktycznie na cały świat.
   Klientem może być w końcu każdy i w tym modelu logistycznym jest to wyjątkowo łatwe.
   Myślę też, że głównie z tego powodu w dropshippingu działa się jako spółka zagraniczna.

   Mocno to ułatwia nawiązywanie relacji z hurtownikami i producentami towarów a dla samych klientów jest dużo wiarygodniejsze niż polski podmiot gospodarczy.
   Ja z racji tego, że żyję w UK i tutaj też zajmuję się aspektami podatkowymi to widze, że wielu wybiera właśnie ten kraj zwłaszcza, że tutaj USk jest o wiele przyjaźniejszy i jeśli dobrze wytłumaczysz księgowemu na czym ma polegać Twój model biznesowy to on będzie potrafił to już odpowiednio przedstawić czy to na etapie rozlczenia spółki czy też podczas kontroli.
   Urzędowi tutaj zależy, abyś się rozwijał, bo wtedy w perspektywnie czasu zapłacisz więcej podatków i może kogoś zatrudnisz, więc kontroler nie zarabia tutaj ‘prowizji’ od szukania dziury w całym.
   Myślę, że w pierwszej kolejności zastanów się właśnie nad spółką europejską ponieważ są one dużo lepiej postrzegane na świecie a ich obsługa często kosztuje dużo mniej niż pełna księgowość w Polsce.

   W jednym z pierwszych wpisów na blogu opisałem jakie są wady i zalety spółek brytyjskich, a z czasem dojdą i inne kraje 🙂
   Pozdrawiam,
   Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *