Biznes w UK – czy warto?

spolka ltd firma uk

Wielka Brytania – niegdyś największe imperium kolonialne, dziś bogaty kraj z Londynem jako finansową stolicą tej części półkuli ziemskiej.Od mniej więcej dekady również cel emigracji nie tylko osób szukających lepszego poziomu życia, ale i biznesów szukających alternatywy dla krajowego, często dość opresyjnego systemu podatkowego. Choć pojęcie optymalizacji podatkowej znane jest już od dawna na całym świecie to Wielka Brytania stała się obiektem szczególnego zainteresowania wsród polskich przedsiębiorców właśnie w ciagu ostatnich 10 lat.

 

Nieustannie w górę

Wg. statystyk opublikowanych w sieprniu 2016 przez Companies House liczba zarejestrowanych podmiotów niebawem przekroczy 4 miliony. (Companies House mozemy uznac za odpowiednik polskiego KRS choć nie jest to sąd. Nazwijmy go po prostu urzędem rejestrowym).

Przyjrzyjmy się poniższemu wykresowi.

spółkaWykres pokazuje wyraźny trend wzrostowy zaczynający się od końca ubiegłego millenium. Oczywiscie musimy być swiadomi, że tak jak wszędzie indziej tak i w UK mamy wiele form prawnych możliwych do rejestracji. Chciałbym jednak, aby ten wpis skupił się na odpowiedniku polskiej społki z o.o. czy też niemieckiej GmbH czyli społkach Ltd/Limited.

 

Spółki Ltd numer jeden?

To zdecydowanie ta forma prawna króluje wśród wszystkich zarejestrowanych w Companies House podmiotów. (w ponizszej tabeli widoczna jako ‘private limited’). Wiecej jest tylko działalności godpodarczych (self-employment), ale temu poświęcę inny wpis ponieważ to zupelnie inna forma działająca wg. innych przepisów.

spółka

Co takiego sprawia, że tak wielu przedsiębiorców z całego świata decyduje się właśnie na spółki brytyjskie? Okazuje się, ze jest kilka znaczących korzyści zwłaszcza dla mniejszych biznesów. Aby zachować obiektywizm postaram się przedstawić nie tylko zalety brytyjskich społek, ale tez i ich wady.

Zalety:

 1. Optymalizacja podatkowa – Spółka Ltd pozwala optymalizować podatek dochodowy dzięki możliwościom jakie dają tzw. Double Taxation Agreements, w polskiej terminologii znane jako Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska podpisała taką umowę z Wielką Brytania w Londynie w 2006 roku. Jej warunki pozwalają, aby pensje dyrektorów spolki były opodatkowane w kraju rezydencji spółki a nie ich samych. Dzięki temu każdy zatrudniony w spółce dyrektor ma do dyspozycji tzw. Personal Allowance do wykorzystania w ciągu roku finansowego (W UK jest to okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku). W tym roku kwota wolna wynosi £11500
 2. Bezpieczeństwo – W przeciwieństwie do polskiej Spolki z o.o. spółka Ltd w pełni oddziela majątek prywatny dyrektorów od ewentualnych zobowiązań spółki. Oczywiście pamiętajmy, że w spółce musi być też przynajmniej jeden udziałowiec (shareholder), który to odpowiada majątkiem prywatnym do wysokości kapitału jaki wpłacił lub zadeklarował (tak, jest możliwość zadeklarowania kapitału, którego nie wpłaca się na konto spółki). A zatem jeżeli będziesz jedyną osobą w spółce to będziesz pełnił obie funkcje – dyrektora i udziałowca. Minimalny kapitał jaki możesz zadeklarować to £1
 3. Przyjazny aparat skarbowy – Choć brzmi to niewiarygodnie to jest to możliwe i Wielka Brytania udowodniła, że może istnieć Urząd skarbowy, który patrzy długoterminowo i któremu zależy bardziej na tym, aby ewidencja księgowa była prowadzona w prawidłowy sposób a nie na zarabianiu prowizji na wlepianych karach. HMRC czyli brytyjskie urząd skarbowy uchodzi za jednen z najbardziej przyjaznych urzędów fiskalnych na świecie. W UK trzeba się naprawdę ‘postarać’, aby dostać jakąś karę.
 4. Niski poziom biurokracji – Kilka lat temu rząd wprowadził wielkie cięcia wśród urzędników. Obecnie w całej Wielkiej Brytanii jest tylko kilka oddziałow HMRC z czego każdy zajmuje się innymi formalnosciami. Rząd postawił na opracowanie niskobudżetowego systemu administracyjnego, który zlikwidował niepotrzebne kolejki na rzecz formalności dokonywanych drogą online oraz tradycyjną drogą pocztową.
 5. Sprawozdawczość – Istnieje oczywiście obowiązek prowadzenia pełnej księgowości jakto zwykle bywa przy spółkach kapitałowych natomiast tutaj ogranicza się ona to złożenia bilansu oraz rachunku zysków i strat w terminie do 9 miesięcy od zakończenia roku obrotowego (który twa 12 kolejnych miesięcy). Również wiele rzeczy jest uproszczonych jak np. rozliczania kilometrówek czy delegacji zagranicznych.
 6. Wysoki próg VAT – W tym roku wynosi on £85000 w ciągu 12 miesięcy. W rozmaitych prezentacjach często wymienia się ten argument jako jeden z bardziej atrakcyjnych. Zauważyłem jednak, że wiele osób mówiących o Ltd pomija bardzo istotną kwestię – próg ten nie będzie dotyczył każdego ponieważ podatek VAT jest bardziej złożony niż to się często przedstawia. Niebawem powstanie o tym oddzialny wpis.
 7. Brak ZUS – Tak, to prawda. Możemy w ten sposób legalnie pozbyć się obciążeń wynikających z opłacania w Polsce skladek ZUS. W Wielkiej Brytanii istnieje oczywiście odpowiednik składki społecznej choć działa ona nieco inaczej. Składka National Insurance pracownika/dyrektora wynosi 12% i pojawia się dopiero powyżej £680 miesięcznej pensji. Skladka pracodawcy jest nieco wyższa – 13.8% natomiast rząd wprowadził uglę £3000 jeżeli w społce są zatrudnione minimum dwie osoby (2 dyrektorów lub dyrektor + pracownik)

 

Wady:

 

 1. Nie dla każdego – A nawet zaryzykuję stwierdzenie, że większość biznesów nie skorzsyta z takiego rozwiązania. Spółki Ltd sprawdzają się świetnie w optymalizacji podatkowej, ale tylko w przypadku bieznesów niestacjonarnych, które nie potrzebują w Polsce siedziby/zakładu. Beneficjentami takiego rozwiązanie są więc głównie wszelkiego rodzaju usługi zdalne oraz firmy sprzedające towary drogą wysyłkową. Sklepy stacjonarne, salony fryzjerskie, warsztaty samochodowe itp stanowczo odpadają.
 2. Pracownicy – Nie zatrudnisz ich poza Wielką Brytanią. Jeżeli prowadzisz biznes, który wymaga zasobów ludzkich większych niż sami dyrektorzy spółki to musisz poważnie przemyśleć sprawę spółki Ltd ponieważ nie będziesz mógł zatrudnić pracowników nie otwierając w Polsce oddziału co z kolei nie miałoby ekonomicznego sensu i sprawiłoby, że wróciłbyś pod polska jurysdykcje podatkową.
 3. Ubezpieczenie zdrowotne – Jest to nie tyle minus wynikający z posiadania spółki co z nierozumienia jak działają tego typu świadczenia. Od 2015 weszły w życie przepisy, które jasno określiły, kto jest uprawniony do bezpłatnego korzystani z uslug NHS (brytyjskie odpowiednik NFZ). Okazuje się, że nie jest to zależne od tego, gdzie płaci się podatki, składki, posiada nieruchomośc czy też jakie ma się obywatelstwo (choć w tym przypadku jest pewien wyjątek o którym za chwilę). Głownym kryterium jest fakt, gdzie posiada sie swoje stałe miejsce zamieszkania. Jezeli jest ono na terenie Wielkiej Brytanii to możemy korzystać z NHS bez obaw, że po wizycie w szpitalu dostaniemy fakture. Tak, państwowa służba zdrowia jest bezpłatna dla rezydentów bez względu na to czy pracują czy nie. Wspomniałem o pewnym wyjątku dotyczącym obywatelstwa. Jeżeli jesteśmy obywatelem kraju należącego do EU/EEA to możemy w kraju swojego miesjca zamieszkania wyrobić kartę EHIC (W Polsce EKUZ) i podróżując po Europie możemy w razie potrzeby skorzystać z takiej karty w nagłych przypadkach. Jeżeli mieszkasz na stałe w Polsce to musisz się tam ubezpieczyć i jest na to kilka sposobów.

 

No dobrze, ale przecież Brexit …

Tak, dojdzie do niego w ciągu najbliższych lat i prawdopodobnie przyniesie ze sobą jakieś zmiany.

Jakie? Na dzień dzisiejszy nie wiadomo. Możemy jednak z obserwacji wyciągnąć wnioski, że biznes nie powinien w żadnym stopniu ucierpieć a może nawet się okazać, że na tym skorzysta. Duża bowiem część średniego biznesu zapowiedziała migrację na kontynent jeżeli poniosą jakieś straty z powodu Brexitu. Wydaje się, że rząd rozumie ten problem ponieważ już zapowiedział obniżki podatków. Na początek obniżony ma być Corporation Tax z 20% do 17% i będzie się to odbywać stopniowo (stawka 17% przypada więc na 2020). Od 1 kwietnia 2017 został oniżony do 19%.

To własnie przyjazne warunki dla małego biznesu stworzyły potęgę gospodarczą wspołczesnej Wielkiej Brytanii i jest to filar, którego rząd nie będzie mógł naruszyć zwłaszcza w momencie, gdy oficjalnie odłączy się od EU.

Z punktu widzenia dyrektora spółki jedyna zmianą jaką przewiduję mogą być dodatkowe formalnosci niezbędne przy wjezdzie na teren Wielkiej Brytanii, ale i tę niedogodność będzie można w duzym stopniu zminimaliować posiadaniem w społce rezydenta pełniącego funkcję Sekretarza. Pamiętajmy też, że system wizowy jest w Wielkiej Brytanii bardzo dobrze rozwinięty i zdobycie wizy biznesowej nie jest niczym skomplikowanym.

Inną ważną sprawą są cła. Jeżeli zostaną one wprowadzone to z pewnością ucierpią te firmy, które zajmują się międzynarodową sprzedażą swoich towarów.

Podziel się z innymi
 • 46
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

6 Replies to “Biznes w UK – czy warto?

 1. Strona kontaktu nie działa.

  Świetny artykuł.
  Byłoby fajnie jakbyś podał kontakt do osoby, która zajmuje się otwieraniem takich rachunków w UK. Pozdrawiam.

 2. Z jakiś powodów w Polsce preferuje się duże firm a małym nie pozwala urosnąć. ZUS jest ogromnym obciążeniem. Nawet różne pomoce dla bezrobotnych są zbędne. Wystarczy zlikwidować ZUS a uzależnić go od zysków tak jak w UK.

  1. Witaj Radku,

   To niestety brutalna prawda. Zauważ, że łatwiej rządowi wprowadzać zasiłki na które nie ma pieniędzy niż po prostu podnieśc kwotę wolną od podatku dochodowego/składki i tym samym mniej zabrać podatnikom. Takie rozwiązanie byłoby nie tylko rozsądniejsze finansowo, ale również nie tworzyłoby moim zdaniem szkodliwych nawyków liczenia na zasiłki.
   Wielka Brytania jest taką trochę hybrydą, bo system socjalny sprawia, że niektórym wręcz nie opłaca się podjąć pracy. Z drugiej jednak strony Brytyjczycy doskonale rozumieją jak ważny dla gospodarki jest mały biznes i dają warunki do rozwoju. Wynika to z bardzo prostej rzeczy – brak tutaj myślenia kadencyjnego. Na kwestie decydujące o sile gospodarki patrzy się długofalowo.

 3. A jak to z tym ubezpieczeniem zdrowotnym, szczególnie jesli chodzi o podstawowe wizyty lekarskie u lekarza w polsce, recepty czy nawet szpital powyzej 60 dni bo większość prywatnych ubezpieczalni pokrywa szpital do 60 dni.Pytam bo myśle o takim rozwiazaniu szczegolnie ze che prowadzic biznes online i dopiero zjechalem z uk. Niechce sie rejestrowac w pl w urzedzie pracy, tylko zyski online rozliczac w uk, a zyc w pl wiec opieka zdrowotna to podstawa, jak rozwiazujecie ten problem ?

  1. Witaj Przemku,

   Opowiem Ci jak to zwykle robia osoby, które prowadzą takie spółki.
   Zwykle obierają oni jedna z kilku możliwych dróg. Żadna z nich nie jest pozbawiona wad.

   1. Ubezpieczenie prywatne – jak już wiesz nie jest ono idealne poniewaz ma ograniczone leczenie szpitalne.
   2. Dobrowolna składka zdrowotna w NFZ – pełny dostęp do państwowej służby zdrowia, ale uważaj na haczyk – w Polsce możesz zostać ‘ukarany’ za to, że nie byłeś ubezpieczony X czasu. Brzmi to absurdalnie, ale chcąc ubezpieczyć się dobrowolnie będą chcieli, abyś pokrył tzw. ‘opłatę dodatkową’, która jest obliczana na podstawie tego jak długo nie byłeś ubezpieczony. Nie wiem jak dawno zjechałeś, ale być może warto jeszcze zaaplikować o A1 do HMRC i być może to uwzględnią (powinni).
   Koniecznie przeczytaj oficjalną instrukcję NFZ tutaj https://goo.gl/5J9YJp
   3. Dopisanie się do ubezpieczonego członka rodziny – Jeżeli np. żona jest ubezpieczona, bo podjęła pracę w Polsce to może dopisać męża. Działa to również w przypadku rodzeństwa, rodziców, dzieci, dziadków. (Nie dotyczy konkubinatu)
   4. Przeogromna ilość osób prowadzących spółki zagraniczne zatrudnia się w Polsce na jakąs niewielką umowę-zlecenie. Domyślam się, że płaca jakieś symboliczne składki, ale to wystarcza. Metoda pewnie często zakrawająca o fickję, ale jest to najtańszy sposób (jeśli ktoś nie może skorzystać z opcji nr. 3)
   5. Od wielu już osób słyszałem, że gdy zjechały do Polski to w przychodniach normalnie korzystają ze swoich kart EHIC. W teorii nie powinno to działać, bo karty te są do ‘nagłych wypadków’, ale praktyka pokazuje, ze nie ma problemu z ich użyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *