Biznes w Emiratach – plusy i minusy

spółka w emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo federacyjne w skład którego wchodzi siedem emiratów wśród których znajduje się chyba każdemu już znany (przynajmniej z nazwy) Dubaj. Państwo tak bardzo nietypowe, że aż postanowiłem co nieco o nim napisać 😉

Na początek spróbojemy nieco bliżej zapoznać się z samym państwem i jego zwyczajami a następnie zobaczymy na jakie warunki dla biznesu możemy liczyć w Emiratach oraz czym jest tajemniczo brzmiąca bankowość islamska.

 

Niespotykana hybryda

Jeżeli zechcemy zrozumieć czym właściwie jest to państwo to dość szybko zauważymy, że wiele jego aspektów szokuje przedstawiciela współczesnej cywilizacji łacińskiej. Jest to bowiem miejsce połączenia bardzo nisko rozwiniętej kultury z nowoczesnym i zdrowym kapitalizmem mało znanym w socjalistycznej Europie z przerostem biurokracji.

Powszechna w tym systemie kulturowym kara śmierci, dyskryminacja rasowa, religijna i płciowa, więzienie za picie alkoholu, gdzie koncepcja praw człowieka czy demokracji nigdy się nie narodziła nie stanowią problemu w rozwijaniu biznesu w skali globalenj. Można nawet zauważyć, że rozwija się ono znacznie szybciej niż państwa europejskie i przyciąga ono zarówno inwestorów jak i zwykłych turystów z całego świata, którzy widzą w nim piękno i przepych oraz doskonałe warunki do prowadzenia biznesu. Arabowie w emiratach wiedzą bowiem, że choć nie pałają wielkim szacunkiem do kultury zachodniej to jednak ma ona znaczny wpływ na ich rozwój i muszą trzymać się zdrowej równowagi pomiędzy przekonaniami religijnymi a prowadzeniem biznesu.

 

Skąd przepych na pustyni?

Zapewne jest to jedno z pierwszych pytań, które pojawia się w momencie, gdy widzimy Dubaj i jego nowoczesną infrastrukturę. Po chwili jednak zdajemy sobie sprawę, że odpowiedz jest prosta – ropa naftowa. Tak, to dzięki ropie ten region rozwinął się do takiego stopnia, że przyćmił wiele państw zachodu razem wziętych. Okazuje się jednak, że Arabowie szybko zdali sobie sprawę z tego iż ropa kiedyś się skończy dlatego postanowiono, że Emiraty staną się najważniejszym i najszybciej rozwijającym się centrum finansowym całego Bliskiego Wschodu zas przyjazne warunki dla biznesu ściągną tam inwestorów z całego świata. Ogromne inwestycje w usługi finansowe a także zaplecze turystyczne i prestiżowe obiekty sprawiły, że dziś przychody z ropy to zaledwie 20% PKB.

Chodź państwo to tworzy siedem emiratów to ich symbolem stał się najbogatszy Dubaj. Warto tutaj wspomnieć, że cała historia Dubaju zamyka się w zaledwie 70 latach a za jego rozwój odpowiedzialny jest pewien bardzo przedsiębiorczy wizjoner – szejk Rashid bin Saeed Al Maktoum. To jego rządy trwające od końca lat 50 ubiegłego wieku aż do lat 90 doprowadziły, że z małej wioski po środku niczego nagle wyrosła nowoczesna metropolia.

Podziel się z innymi
  • 5
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *